X

Investovanie do zlata

Dôvody pre kúpu fyzického zlata

Mince alebo tehly?

Zlaté mince

Zlaté mince sú vydávané ako zákonné platidlo. Je na nich vyrazená nominálna hodnota a tak existuje možnosť ich výmeny za klasické peniaze. To je pri aktuálnej trhovej hodnote zlata nevýhodné a preto sa obchodujú za cenu zlata, ktoré obsahujú. Väčšina mincí existuje vo veľkostiach od 1/10 unce (3,11 g) do 1 unce (31,1 g). Najviac obchodované mince sú kanadské Maple Leaf (Javorový list) a austrálske Kangaroo (Kengura). Tieto produkty sa dajú kúpiť za najvýhodnejšie ceny. Sú razené v kráľovských mincovniach, čo im dodáva väčšiu prestíž a nadštandardnú záruku akosti.

Zlaté tehly

Zlaté tehly sú pre väčšinu ľudí synonymom investície do zlata. V našej ponuke nájdete prestížne švajčiarske tehly od spoločnosti Argor Heraeus, ktoré sú uznávané po celom svete. S rýdzosťou 999,9 / 1000 možno o nich hovoriť ako o čistom zlate. Najmenšie predávané tehly majú hmotnosť 1 g, najväčšie až 1 kg. Zlaté tehly vo veľkostiach od 1 g do 100 g vrátane sú razené a zatavené v plastových “blistroch”. Toto balenie zároveň slúži ako certifikát k tehle. Tehly od 250 g po 1 kg sú liate a nie sú v ničom zabalené. Je k nim dodávaný papierový certifikát s ochranným prvkom.

Ďalšie faktory

Dôveryhodnosť

Na minciach sa nachádza umelecké stvárnenie a pri ich výrobe bola použitá špeciálna technológia. Preto sa ťažšie falšujú a ľahšie predávajú v budúcnosti. Aby minca bola investičným zlatom musí byť vyrazená po r. 1800, musela byť platidlom a musí mať nominálnu cenu. Zároveň jej predajná cena nesmie presiahnuť 80% nad aktuálnou trhovou cenou zlata. Pri nákupe u nás sa falošných zlatých mincí a tehál obávať nemusíte. Nakupujeme priamo od zahaničných mincovní alebo mincovňami autorizovaných obchodníkov.

Predaj zlata - ceny

Zlaté tehly sú relatívne lacnejšie ako zlaté mince, avšak len nepatrne. Mince však obsahujú umelecký motív, ktorý zároveň slúži ako ochranný prvok. Menšie mince sú tiež relatívne drahšie ale výrobné náklady na 1 mincu sú skoro rovnaké. V budúcnosti za ňu preto klient dostane tiež viacej. V prípade krízy sa dá malými mincami reálne platiť a sú viac likvidné. Preto doporučujeme kúpiť radšej 10 x 1/10 unce ako 1 x 1 uncu.